Algoritmi numerici pentru perioada de ocupare în modele exhaustive polling
Închide
Conţinutul numărului revistei
Articolul precedent
Articolul urmator
492 8
Ultima descărcare din IBN:
2019-08-14 17:42
SM ISO690:2012
MIŞCOI, Gheorghe; BEJENARI, Diana. Algoritmi numerici pentru perioada de ocupare în modele exhaustive polling. In: Analele Universităţii Libere Internaţionale din Moldova (Seria Economie). 2010, nr. 10, pp. 55-64. ISSN 1857-1468.
EXPORT metadate:
Google Scholar
Crossref
CERIF

DataCite
Dublin Core
Analele Universităţii Libere Internaţionale din Moldova (Seria Economie)
Numărul 10 / 2010 / ISSN 1857-1468

Algoritmi numerici pentru perioada de ocupare în modele exhaustive polling

Pag. 55-64

Mişcoi Gheorghe, Bejenari Diana
 
Universitatea Liberă Internaţională din Moldova
 
Proiect:
INTAS Marker-assisted breeding of new seedless grapevine varieties with resistance to stressful environmental conditions
 
Disponibil în IBN: 30 octombrie 2016


Rezumat

The queueing systems of Polling type is widely used in wireless networks with broadband centralized management (see, e.g., [1, 2]). One of the important characteristics of these systems is the k - busy period [2]. In [3] is showed that analytical results for k - busy periods can be viewed as generalization of classical Kendall functional equation. In this paper the analitical and matrix form of the classical Kendall equation were obtained, using the class of probability distributions. Numerical algorithm in C was elaborated and some examples and numerical result are presented.