FORMULAR DE APLICARE PENTRU EVALUAREA REVISTELOR ŞTIINŢIFICE


ACADEMIA DE ŞTIINŢE A MOLDOVEI

AGENȚIA NAȚIONALĂ DE ASIGURARE A CALITĂȚII
ÎN EDUCAȚIE ȘI CERCETARE


Înregistrarea formularului (se completează de persoana care a recepţionat formularul)

Nr. şi data de înregistrare
Înregistrat de: NumePrenume
InstituțiaFuncţia

1. Titlul revistei

Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica

2. Cod ISSN

pISSN: 1024-7696

3. Site-ul revistei

http://www.math.md/publications/basm/

4. Fondatorul

DenumireaInstitutul de Matematică şi Informatică al AŞM
AdresaStr. Academiei 5, Chisinau
Telefon / fax / e-mail(+373)22725982, (+373)22738027, buletinimi@gmail.com
Webwww.math.md
Persoană de contact
Adresa de e-mail a persoanei de contact

5. Tirajul revistei

Nr. 1(98), 2022 - 100
Nr. 1-2(95-96), 2021 - 100
Nr. 3(94), 2020 - 100
Nr. 2(93), 2020 - 100

6. Colegiul de redacţie
(nume, prenume, titlu ştiinţific, științifico-didactic, onorific, instituţia (țara), funcţia, cel puțin 1 publicație (dacă dispune) în WoS și Scopus)
* Web of Science ResearcherID sau / şi Scopus Author ID atestă prezența articolelor in Web of Science sau / şi Scopus. Pentru vizualizarea publicațiilor faceți click pe link

1.Vulpe Nicolae, m.c., dr.hab., prof.univ., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova) - Scopus Author ID - 15763928500
2.Korolyuk V, Institutul de Matematică al Academiei de Ştiinţe al Ucrainei (Ucraina)
3.Makarov Vitalii, Universitatea de Stat M.V. Lomonosov din Moscova (Rusia)
4.Rîbachin Boris, dr.hab., conf.cerc., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova)
5.Schlomiuk Dana, Université de Montréal (Canada) - Scopus Author ID - 6506912973
6.Popa Mihail, dr.hab., prof.univ., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova)
7.Mikhalev Alexandr, Universitatea de Stat M.V. Lomonosov din Moscova (Rusia)
8.Jitaraşu Nicolae, Universitatea de Stat din Moldova (Republica Moldova)
9.Cioban Mitrofan, acad., dr.hab., Universitatea de Stat din Tiraspol (Republica Moldova) - Scopus Author ID - 8321363300
10.Kirichenko Vladimir, Киевский государственный Университет (Ucraina)
11.Gaindric Constantin, m.c., dr.hab., prof.univ., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova) - Scopus Author ID - 15131258500
12.Lozovanu Dmitrii, dr.hab., prof.univ., Universitatea de Stat din Moldova (Republica Moldova), Redactor şef - Scopus Author ID - 14052357700
13.Damian Florin, dr., conf.univ., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova)
14.Caşu Alexei, dr.hab., prof.univ., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova) - Scopus Author ID - 16472324200
15.Zamorzaeva-Orleanschi Elizaveta, dr., conf.cerc., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova)
16.Bendas Liudmila, Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova)
17.Arnautov Vladimir, acad., dr.hab., prof.univ., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova)
18.Barbu Viorel, m.o., Universitatea "Alexandru Ioan Cuza", Iaşi (România)
19.Belyavskaya Galina, dr., conf.cerc., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova)
20.Ciocanu Gheorghe, dr.hab., prof.univ., Universitatea de Stat din Moldova (Republica Moldova)
21.Cojuhari Petru, dr.hab., prof.univ., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞM (Republica Moldova)
22.Emelichev Vladimir, Minsk State University (Belarus)

7. Domeniile ştiinţifice pentru care revista solicită statut de publicaţie ştiinţifică de profil
(se enumeră domeniile la care se publică anual un număr suficient de articole pentru a asigura diseminarea şi schimbul de informaţie ştiinţifică)
* În tabel se vor lăsa doar domeniile pentru care revista solicită statut de publicație științifică de profil

  • Ştiinţe politice
  • Studiul artelor şi culturologie
  • Ştiinţe inginereşti şi tehnologii
  • Ştiinţe biologice
  • Ştiinţe chimice
  • Ştiinţe juridice
  • Ştiinţe economice
  • Ştiinţe medicale
  • Filologie
  • Filosofie
  • Ştiinţe geonomice
  • Istorie şi arheologie
  • Ştiinţe medical-veterinare
  • Ştiinţe ale educaţiei
  • Psihologie
  • Sociologie
  • Ştiinţe agricole
  • Matematică
  • Ştiinţa informaţiei
  • Ştiinţe fizice
  • Ştiinţe militare şi informaţii
  • Media şi comunicare
  • Religie şi teologie

8. Anul fondării revistei

1990

9. Frecvenţa apariţiei
(se indică frecvenţa apariției în ultimii 5 ani)

2017Numere planificate: 3apărute: 3
2018Numere planificate: 3apărute: 3
2019Numere planificate: 3apărute: 3
2020Numere planificate: 3apărute: 3
2021Numere planificate: 3apărute: 1

10. Limba de publicare
(se indică limba în care se publică în ultimul an; în caz că se publică în mai multe limbi – se indică proporţia fiecăreia)

Articole ştiinţificeEngleza - 100%
RezumateEngleza - 100%

11. Baze de date și cataloage internaţionale în care este inclusă revista
(se indică bazele de date și cataloagele internaționale importante în care revista a fost înclusă în ultimii 5 ani și perioada includerii; se atașează o dovadă privind includerea)

1.INDEX COPERNICUS (IC), https://journals.indexcopernicus.com/search/details?id=25481, 2019 - 2033
2.SCOPUS, https://www.scopus.com/sourceid/19900192610, 2011 - 2023
3.DOAJ (Directory of Open Access Journals), https://doaj.org/toc/1024-7696, 2011 - 2017
4.ZENTRALBLATT MATH, https://zbmath.org/journals/?q=se:00002097
5.MATHEMATICAL REVIEWS, http://www.ams.org/mathscinet/
6.Math-Net.Ru, http://www.mathnet.ru/php/journal.phtml?jrnid=basm
7.eLIBRARY.RU, http://elibrary.ru/title_about.asp?id=27787

12. Autori care dispun de articole în WoS și Scopus
(se indică autorii care au publicat în revista înaintată spre evaluare în ultimii 3 ani și care au cel puțin o publicație pe parcursul vieții inclusă în WoS și Scopus; se indică cel puțin o publicație a acestora în WoS și Scopus)
* Web of Science ResearcherID sau / şi Scopus Author ID atestă prezența articolelor in Web of Science sau / şi Scopus. Pentru vizualizarea publicațiilor faceți click pe link

1.Bujac Cristina - Scopus Author ID - 56380642200
2.Buzatu Radu - Scopus Author ID - 57193768153
3.Caşu Alexei - Scopus Author ID - 16472324200
4.Ceban David - Scopus Author ID - 6603094812
5.Cioban Mitrofan - Scopus Author ID - 8321363300
6.Llibre Jaume - Scopus Author ID - 26643399300
7.Lozovanu Dmitrii - Scopus Author ID - 14052357700
8.Moldovyan Nikolay - Scopus Author ID - 6603837461
9.Schlomiuk Dana - Scopus Author ID - 6506912973
10.Şubă Alexandru - Scopus Author ID - 16409415100
11.Vulpe Nicolae - Scopus Author ID - 15763928500

13. Prezenţa autorilor de peste hotare
(se enumeră articolele publicate în revistă în ultimii 3 ani de autori de peste hotare, indicându-se numele, instituţia şi ţara acestora, precum şi numărul revistei în care au fost publicate; se va prezenta copia xerox a primei pagini a fiecărui articol.)

1 ABDULLAYEV, J., National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek, Uzbekistan An analogue of Bremermann’s theorem on finding the Bergman kernel for the Cartesian product of the classical domains ℜI (m, k) and ℜII (n). Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 3(94), 96-88. ISSN 1024-7696.
2 ABU-SALEEM, A., Al al-Bayt University Marfaq, Iordania, BANARU, M., Смоленский государственный университет, Rusia, BANARU, G., Смоленский государственный университет, Rusia, STEPANOVA, L., Smolensk Physical and Mathematical Lyceum under MIFI, Rusia Quasi-Kahlerian manifolds and quasi-Sasakian hypersurfaces axiom. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 2(93), 75-68. ISSN 1024-7696.
3 ANTAL, R., Chandigarh University, India, CHAWLA, M., Chandigarh University, India, KUMAR, V., Panipat Institute of Engineering and Technology, India Statistical -Convergence in Intuitionistic Fuzzy Normed Spaces. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 3(91), 33-22. ISSN 1024-7696.
4 AOUINE, A., Larbi Ben M’Hidi University Oum-El-Bouaghi, Algeria, ALIOUCHE, A., Larbi Ben M’Hidi University Oum-El-Bouaghi, Algeria Coincidence and common fixed points theorem with an application in dynamic programming. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 3(94), 28-12. ISSN 1024-7696.
5 BRUK, V., Саратовский государственный технический университет имени Гагарина Ю.А., Rusia On self-adjoint and invertible linear relations generated by integral equations. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 1(92), 121-106. ISSN 1024-7696.
6 DANCHEV, P., Institutul de Matematică şi Informatică al AŞ a Bulgariei, Bulgaria Commutative Weakly Tripotent Group Rings. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 2(93), 29-24. ISSN 1024-7696.
7 DRAGOMIR, S., College of Engineering and Science Victoria University, Australia Inequalities of Hermite-Hadamard Type for K-Bounded Modulus Convex Complex Functions. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 2(93), 23-11. ISSN 1024-7696.
8 DUKHNOVSKY, S., Московский государственный строительный университет, Rusia On solutions of the kinetic McKean system. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 3(94), 11-3. ISSN 1024-7696.
9 EMELICHEV, V., Universitatea de Stat din Belarus, Belarus, BUKHTOYAROV, S., Universitatea de Stat din Belarus, Belarus On two stability types for a multicriteria integer linear programming problem. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 1(92), 30-17. ISSN 1024-7696.
10 FETTOUCH, H., Department of Mathematics, University of Mostaganem (UMAB), Algeria, HAMOUDA, S., Department of Mathematics, University of Mostaganem (UMAB), Algeria Local growth of solutions of linear differential equations with analytic coefficients of finite iterated order. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2021, nr. 1-2(95-96), 83-69. ISSN 1024-7696.
11 HADDOUCHI, F., University of Sciences and Technology of Oran-Mohammed Boudiaf (USTOMB), Algeria A note on existence results for a nonlinear fourth-order integral boundary value problem. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 3(91), 9-3. ISSN 1024-7696.
12 ZHUCHOK, A., Universitatea Naţională „Taras Shevchenko“, Kiev, Ucraina, ZHUCHOK, Y., Universitatea Naţională „Taras Shevchenko“, Kiev, Ucraina, ODINTSOVA, O., Сумский государственный педагогический университет имени А.С. Макаренко, Ucraina Free left k-nilpotent n-tuple semigroups. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 3(94), 38-29. ISSN 1024-7696.
13 KAMALIAN, R., European University, Armenia Examples of bipartite graphs which are not cyclically-interval colorable. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 1(89), 126-123. ISSN 1024-7696.
14 KOROLEVA, Y., Российский государственный университет нефти и газа, Rusia, KOROLEV, A., Российский государственный университет нефти и газа, Rusia Homogenization of a lubrication problem in oscillating domain by two-scale convergence method. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2021, nr. 1-2(95-96), 68-31. ISSN 1024-7696.
15 KOSTIC, M., Universite de Novi Sad, Serbie, Serbia Asymptotically almost periodic and asymptotically almost automorphic vector-valued generalized functions. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 3(91), 53-34. ISSN 1024-7696.
16 LEFEBVRE, M., Ecole Polytechnique de Montreal, Canada Optimal control of a stochastic system related to the Kermack-McKendrick model. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 3(91), 64-60. ISSN 1024-7696.
17 LLIBRE, J., Universitatea Autonomă din Barcelona, Spania Limit cycles in continuous and discontinuous piecewise linear differential systems with two pieces separated by a straight line. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 2(90), 12-3. ISSN 1024-7696.
18 LYMAN, F., Necunoscută, Ucraina, Ucraina, LUKASHOVA, T., Necunoscută, Ucraina, Ucraina, DRUSHLYAK, M., Necunoscută, Ucraina, Ucraina Finite 2-groups with a non-Dedekind non-metacyclic norm of Abelian non-cyclic subgroups. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 1(89), 19-3. ISSN 1024-7696.
19 MAHI, F., Department of Mathematics, University of Mostaganem (UMAB), Algeria, BELKHELFA, M., Mustapha Stambouli University, Algeria On invariant submanifolds of S-manifolds. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 1(89), 38-30. ISSN 1024-7696.
20 MANSOURI, B., University of Annaba, Algeria, ARDJOUNI, A., University of Souk Ahras, Algeria, DJOUDI, A., University of Annaba, Algeria Existence of positive periodic solutions for fourth-order nonlinear neutral differential quations with variable coefficients. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 3(91), 21-10. ISSN 1024-7696.
21 MOLDOVYAN, D., St. Petersburg Institute for Informatics and Automation of Russian Academy of Sciences, Rusia New Form of the Hidden Logarithm Problem and its Algebraic Support. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 2(93), 10-3. ISSN 1024-7696.
22 MOLDOVYAN, N., St. Petersburg Institute for Informatics and Automation of Russian Academy of Sciences, Rusia Signature Schemes on Algebras, Satisfying Enhanced Criterion of Post-quantum Security. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 2(93), 67-62. ISSN 1024-7696.
23 NAZARI, R., Department of Mathematics, Shahrood University of Technology, Iran, GHALANDARZADEH, S., Department of Mathematics, Shahrood University of Technology, Iran On fully idempotent semimodules. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 1(89), 51-39. ISSN 1024-7696.
24 JOLAOSO, L., University of KwaZulu-Natal, Africa de Sud, OGBUISI, F., University of KwaZulu-Natal, Africa de Sud, MEWOMO, O., University of KwaZulu-Natal, Africa de Sud An iterative method for solving split minimization problem in Banach space with applications. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2021, nr. 1-2(95-96), 30-3. ISSN 1024-7696.
25 SCHLOMIUK, D., Université de Montréal, Canada, VULPE, N., dr.hab. The topological classification of a family of quadratic differential systems in terms of affine invariant polynomials. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 2(90), 55-41. ISSN 1024-7696.
26 SKURATOVSKII, R., Национальный технический университет Украины „Киевский политехнический институт имени Игоря Сикорского“, Ucraina Commutator subgroup of Sylow 2-subgroups of alternating group and the commutator width in the wreath product. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 1(92), 16-3. ISSN 1024-7696.
27 SOLTAN, V., George Mason University, Statele Unite ale Americii Asymmetric Separation of Convex Sets. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 2(93), 101-88. ISSN 1024-7696.
28 SZIRMAI, J., Budapest University of Technology and Economics, Budapest, Ungaria Interior angle sums of geodesic triangles in S2×R and H2×R geometries. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2020, nr. 2(93), 61-44. ISSN 1024-7696.
29 YAHIAOUI, M., University of Bejaia, Algeria, RACHID, B., University of Bejaia, Algeria Polynomial differential systems with explicit expression for limit cycles. Buletinul Academiei de Ştiinţe a Moldovei. Matematica. 2019, nr. 3(91), 74-65. ISSN 1024-7696.

14. Numerele revistei editate în ultimul an
(se indică datele numerelor revistei editate în ultimul an şi se ataşează acestea)

Numărul 1-2(95-96) / 2021 - https://ibn.idsi.md/sites/default/files/j_nr_file/BASM_1-2_2021.pdf

15. Declaraţie pe propria răspundere a redactorului-şef
(comunicarea unor informaţii false se pedepseşte conform legii)

Confirm că revista respectă cerinţele de eligibilitate
al Regulamentului cu privire la evaluarea şi clasificarea și monitorizarea revistelor ştiinţifice
Confirm veridicitatea informaţiei expuse în formular
Nume:................................................ Prenume:...................................................
Informaţie de contact:
DataSemnătura
(formularul tipărit se ştampilează)


Lista de verificare: